Antalya Alanya Dim Mağarası

Alanya’nın harika turistik yerlerinden biri Dim Mağarasıdır.Harika bir yapıya sahip olan mağara içerisinde gezerken yarasalara dikkat etmelisiniz.Heran karanlığın içerisinde gelen yarasa sürüsüyle karşılaşabilirsiniz.Alanya’ya tatile giderseniz kesinlikle Dim Mağarasına uğramalısınız.

Dim Mağarası, gerçekten görülmeye değer bir karstik oluşumdur. Mağaranın uzunluğu yaklaşık olarak 400 metre ve genişliği 15 metre civarındadır. Mağaranın içerisinde dört ayrı salon vardır. Bu salonların hepsi sarkıt ve dikitlerden oluşmaktadır. Salonların adları ise; Avizeli Salon, Org Salonu, Pamukkale Salonu ve Göl Salonu olarak bilinmektedir. Mağaranın iç sıcaklığı yaklaşık olarak sekiz derecedir ve mağaranın içerisinde bir adet göl de bulunmaktadır. Gezerken sizde fark edeceksiniz ki yerlerde ufak su birikintileri de mevcuttur. Bunların yanı sıra mağaranın içerisindeki sarkıt ve dikitler adeta özel bir süsleme gibi görünmektedir.

Mağara, Dim vadisinin üst kısmında yer alır. Vadiden yürüyerek buraya ulaşmak mümkündür. Bu yürüyüş esnasında sizlerde doğanın biraz tadını çıkartabilir ve daha sonra mağaranın bulunduğu bölgeden görünen eşsiz manzarayı inceleyebilirsiniz. Çevrede pek çok çam ağacı bulunmaktadır. Bu çam ağaçlarının kokuları etrafa yayılmakta ve ziyaretçileri mest etmektedir. Mağaranın adının Dim olarak belirlenmesinin sebebi ise çevre halkına Dim’li denmesi ile alakalıdır. Ayrıca bölgeyi ziyaret ettiğiniz zaman kanyonu gezebilirsiniz ve kanyonun çevresindeki piknik alanlarında keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Yürüyüş yapmak istiyor iseniz çevre beldeleri de yürüyerek gezebilir ve güzel bir doğa yürüyüşünün keyfine varabilirsiniz. Bunun yanı sıra piknik yapmak istemeyenler için çevrede restoranlarda bulunmaktadır. Bu restoranlarda yemek yiyebilir veya içeceklerinizi içebilirsiniz. Buraya gelmişken aynı zamanda Damlataş mağarası, kızıl kule ve selçuklu tersanesi gibi turistik alanları da gezip görebilirsiniz.

Dim Mağarası Giriş Ücreti

Mağaranın giriş ücretleri yetişkinler için 15, çocuklar için ise 7,50 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca ISCA kart üyesi olan bireyler için mağaraya giriş ücretsizdir. Bu fiyat önceki senelerde daha düşük olup son zamanlarda yükseltilmiştir. Bunun sebebi ise mağaranın çevresinin turistik açıdan geliştirilmiş olması ve harcanılan masraf ile doğru orantılı bir giriş ücreti çıkartılmak istenmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir