Antalya Yivli Minare

Antalya’nın ilk İslam yapılarından biri olan Yivli Minare, Antalya şehir merkezinde gezilecek yerlerden bir tanesidir. 13. yüzyıl Selçuklu eseri olan Yivli Minare, Antalya’daki önemli tarihi noktalardan biridir.

Kaidesi kesme taştan olan Yivli Minare‘nin gövdesi, tuğla ve firuze renkli çinilerle inşa edilmiştir. Antalya’nın simgelerinden biri haline gelen minarenin 8 yivi bulunmaktadır. 38 metre yüksekliğinde yapıya, 90 basamaklı merdiven vasıtası ile çıkılmaktadır. Yivli Minare’nin adı, yivlerinden gelmektedir.

Yivli Minare’nin üzerinde bulunan yazıta göre, Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat döneminde inşa edildiği anlaşılmaktadır. 1955 ve 2010 yıllarında restore edilen Yivli Minare’nin özgünlüğü korunmuştur. Şehrin pek çok noktasından görülen minarenin, 1230’lu yıllarda yapıldığı düşünülmektedir.

Şehir merkezinden yivli minareyi ziyaret ettikten sonra diğer turistik bölgelere gitmek için rent a car firmalarından uygun fiyatlara kiralık araç alabilirsiniz.Antalya’da fotoğraf makinenizi elinizden düşürmeyeceksiniz.Çünkü karşınıza çok güzel manzaralar çıkacak.Bu nedenle kiralık araç ile tatil bölgesinde gezerken dilediğiniz zaman mola verip fotoğraf çekinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir